NA TEMAT OSTEOPATII
Osteopatia, to metoda leczenia oparta na technice manualnej, oraz na przekonaniu iż ciało, psychik i umysł są od siebie zależne. Dzięki bardzo szczegółowej znajomości anatomii i fizjologii, osteopata stawia diagnozę badając pacjenta i traktując ludzki organizm jako jedność.
Założyciel osteopatii, Andrew Taylor Still, opisał ją jako „sztukę, naukę, oraz filozofię” opartej wyłącznie na leczeniu i pracy manualnej. Jak pisał sam A.T. Still, liczy się „anatomia, jeszcze anatomia, tylko anatomia”, która podlega prawom natury i nauki. Filozoficznym celem osteopatii jest nowe spojrzenie na ludzki organizm, pojęty jako globalną jedność.
DLA KOGO?
Dla każdego!
-
Dzieci i niemowlęta: osteopatia ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Pierwsza konsultacja może przydać się nawet kilka tygodni po porodzie. Osteopata używa wtedy delikatnych technik wspomagających poprawny rozwój młodego organizmu.
-
Kobiety w ciąży: ciąża to okres stałych zmian w metabolizmie organizmu kobiety. Zmiany te wpływają na wiele układów kostnych i mięśniowych. Osteopatia okazuje się wtedy niezwykle skuteczna, ponieważ stara się zadbać o utrzymanie równowagi w organizmie. Wpływa na płynność ruchu bioder i brzucha, poprawia elastyczność sąsiednich tkanek, łagodzi bóle pleców. Działa także na nudności oraz na wymioty.
-
Osoby dorosłe: dojrzały organizm potrzebuje stałej kontroli osteopaty, aby funkcjonować w sposób optymalny. Osteopata posiada panel technik, dzięki którym zadba o pacjenta bez względu na jego anatomię czy fizjologię.
-
Sportowcy: osteopatia jest niezwykle rozwinięta w dziedzinie sportu. Coraz więcej zawodowców sięga po porady i techniki osteopatii. Terapia poprawia wydajność sportowców, pomaga także w szybkim przywróceniu ruchliwości po urazie stawu (np. zwichnięcie, złamanie).
-
Osoby starsze: utrata elastyczności ciała, utrudnione ruchy stawów, bóle pleców,… to tylko niektóre z objawów starzenia się organizmu, na które osteopatia jest w stanie zadziałać skutecznie i długotrwale.
W JAKIM PRZYPADKU?
Osteopata jest w stanie pomóc w wielu przypadkach zaburzenia systemów:
-
ortopedycznych i mięśniowo-szkieletowych: zwichnięcia, zapalenia ścięgien, lumbago, bóle pleców, bóle żeber, zapalenia barków, bóle stawów, skolioza, bóle szczęki, bóle pachwiny, ból kokcygealny
-
neurologicznych: nerwoból ramienno-ramienny, nerwoból międzyżebrowy, nerwoból twarzy, d’Arnold, ból kulszowy, cruralgia
-
krążeniowo-kardiologicznych: hemoroidy, zaburzenia krążenia kończyń dolnych, palpitacje, przekrwienie żylne, ucisk
-
trawiennych: ból brzucha, wątroby, niedomykalność, czkawka, zaparcia / biegunka, wzdęcia, przepuklina rozworu, choroby wątroby i dróg żółciowych, zapalenie jelita grubego, opryszczka narządu, trudne trawienie, zapalenie błony śluzowej żołądka
-
laryngologicznych i oddechowych: katar, zapalenie zatok, zawroty głowy, brzęczenie, bóle głowy, migreny, zapalenie oskrzeli, astma, zapalenie oskrzeli
-
neurovegetatywnych: depresja, wypalenie, lęk, stres, zaburzenia snu
-
oraz w skutkach ubocznych urazów: złamania, zwichnięcia, upadki, wypadki samochodowe